Dobra i szybka informacja to potęga…

Capture d’écran 2017-05-08 à 07.29.49.png

___

Najstarszą na świecie, ciągle ukazującą się od 1645 gazetą, jest szwedzka Post- och Inrikes Tidningar. Z kolei The London Gazette jest najstarszą ciągle publikowaną gazetą w Zjednoczonym Królestwie, której pierwsza publikacja miała miejsce 7 listopada 1665, wpierw pod nazwą Oxford Gazette. Nic to dziwnego, wszak już w 1597 Franciszek Bacon stwierdził, iż „(sama) wiedza to potęga” (Ipsa scientia potestas est – Meditationes Sacræ, 11, O Herezjach)…

Anglicy, jak to Anglicy, są bardzo pieczołowici i zachowali wszystkie numery swojej najstarszej gazety, w tym jej numer trzeci. Tam, z mniej niż 3 tygodniowym opóźnieniem, bo pod datą 24 i 31 października (patrz wyżej), mamy dwie pierwsze wiadomości zagraniczne, z samego Gdańska… Owe bardzo szczegółowe doniesienia dotyczyły drugiej polskiej wojny domowej, czyli rokoszu Lubomirskiego. W następnych numerach tej gazety sprawy polskie powracają, np. w numerze siódmym, znowu na pierwszej kolumnie, mamy szczegółową korespondencję niejakiego Sandersona o zawartym 21 listopada porozumieniu z Lubomirskim, w 6 punktach i z obszernym „uzupełnieniem”.

W owych czasach London Gazette była dostarczana jedynie subskrybentom, przez pocztę – „for the use of some Merchants and Gentlemen, who desire them”.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s