„Małowist, historyk z Ligi Mistrzów” czyli „Chrześcijanie w getcie warszawskim”

„Małowist, historyk z Ligi Mistrzów” to tytuł artykułu Tomasza Siewierskiego w GW…Nie mam zamiaru płacić za to, aby się dowiedzieć co ów Siewierski tam napisał, choć postać Małowista jest „ciekawa”.

Przecież nie dowiem się tam dlaczego Małowist miał na imię Marian, wszak jest „pochowany na cmentarzu żydowskim przy ulicy Okopowej w Warszawie…

Podczas II wojny światowej wraz z żoną i teściową przebywał w getcie warszawskim, gdzie zajmował niewielkie mieszkanie przy ulicy Siennej. Początkowo prowadził tajne komplety w tajnym gimnazjum Mirlasowej, następnie podjął pracę w szopie, równocześnie gromadząc materiały historyczne, które przetrwały w Archiwum Ringelbluma. 13 sierpnia 1942, podczas pobytu w pracy, jego żona i teściowa zostały zabrane przez Niemców na Umschlagplatz i wywiezione do obozu zagłady w Treblince. Po tym wydarzeniu zdecydował się na ucieczkę z getta. Po aryjskiej stronie pomagali mu m.in. Stanisław Herbst, Helena Brodowska, Witold Kula i Czeczottowa, nauczycielka w gimnazjum Kreczmara. Po opuszczeniu Warszawy trafił na jedną z wsi w powiecie radzyńskim, gdzie pod fałszywymi personaliami – Józef Mil, pracował jako nauczyciel. Tam doczekał końca wojny. W 1944 przeprowadził się do Lublina, gdzie zaangażował w pracę w rozgłośni radiowej PKWN. …

Był członkiem Marksistowskiego Zrzeszenia Historyków…”

Wg książki pt. „Chrześcijanie w getcie warszawskim. EPITAFIUM DLA ZAPOMNIANYCH„, w getcie wprawdzie brał udział w mszy katolickiej (pogrzebowej?), ale jego stosunek do konwertytów, takich jak Ludwik Hirszfeld, był wrogi.

http://rcin.org.pl/dlibra/docmetadata?id=23473&from=publication

„W szkole średniej wstąpił do Komunistycznego Związku Młodzieży Polskiej, w związku z czym został nawet w trakcie składania matury zatrzymany przez parę dni w areszcie. Nie przeszkodziło to mu w ukończeniu szkoły średniej w 1927 r.”

 

 

Reklamy

2 myśli na temat “„Małowist, historyk z Ligi Mistrzów” czyli „Chrześcijanie w getcie warszawskim””

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s