Newton, Hope oraz „radosny” kapitalizm i lukratywne migracje

Sanders,_Gerard_-_Archibald_Hope_the_Elder_-_Google_Art_Project.jpgPicture of Rotterdam banker Archibald Hope in 1737

___

Różnie można definiować początek nowoczesnego, „radosnego” kapitalizmu. Ja uznaję rok 1714 za ten przełomowy, kiedy to Jerzy Ludwik wybrany zostaje na króla Wielkiej Brytanii, zostawia nieszczęsnego Leibniza w Hanowerze i jedzie do Londynu, gdzie Newton już od 1697 jest szefem królewskiej mennicy. Przypominam tu, że sir Izaac od wielu już lat był wtedy politykiem – zwolennikiem krwiożerczych wigów, a owa służba w mennicy trwała aż 30 lat, do samej jego śmierci. Zatem związek Newtona z tzw. „dzikim” kapitalizmem jest nie tylko ideologiczny (newtonowska fizyka → „liberalna” ekonomia Smitha), ale i zupełnie dosłowny. Do kompletu, przypominam, iż niezrównany Bank of England założono dopiero co, w 1694.

Notabene, okoliczności koronacji Jerzego I były bardzo specyficzne, wszak jeszcze 19 maja 1714 królowa Anna zabroniła osiedlania się w WB wszystkim członkom Domu Hanowerskiego, a tu 28 maja umiera matka Jerzego, elektorka Zofia Hanowerska i już 1 sierpnia gwałtownie schodzi sama Anna… a do pełni władzy wracają wigowie.

Z kolei, w 1715 umiera Ludwik XIV i zaczyna się prawdziwa jazda bez trzymanki. Już w 1720 pęka słynna banka spekulacyjna Kompanii Mórz Południowych , na której sam Newton stracił 20 000 funtów (dziś to około 10 milionów euro). Przy czym owa kompania interes robiła wówczas głównie na handlu niewolnikami. Tymczasem we Francji, także w 1720 podobnie eksplodowała bańka Kompanii Mississipi…

Owej bańki Mórz Południowych mało co a nie przetrwaliby rzutcy Szkoci z Amsterdamu, o których już pisałem. Tak, że tatuś naszego bohatera, Henry Hope sr, ratując się wyjechał do Ameryki, pod Boston**. Tymczasem rodzina powetowała straty nie tyle na handlu niewolnikami co na lukratywnym interesie z migracją… kwakrów: „The top years for the Quaker transport to Pennsylvania were 1738, 1744, 1753 and 1765. These transports were paid for by the city of Rotterdam and the local Mennonite church, since the Quakers had no money and the city needed to do something about the refugees. [Skąd my to znamy…] In top years the Hopes received 60 guilders per Quaker, and in off years 11 guilders per Quaker. The slave trade was much less lucrative, but the care of the slaves on board the ships was worse. Of these, 16% died on board. During the Seven Years’ War (1756–1763) the Hope brothers became very wealthy from speculation.”

Młody Henry jr wrócił do Europy w 1748 po nauki, aby w 1762 założyć z rodziną słynny bank Hope & Co., ten to bank który w 1793 „sprzedał” Polskę…

CDN

**) Przy okazji – przypominam polsko-holendersko-szwedzkie wątki w Ameryce XVII wieku…

___

PS. Innymi słowy, w 1714/5 skończyły się w Europie prawdziwe monarchie, a zaczęły się rządy rad i gabinetów jawnych i tajnych. Monarchowie stali się marionetkami banków – jeden brytyjski król a niemiecki-idiota, a drugi znowu francuski dzieciak z odpowiednim regentem.

Potem już powrotu nie było.

Reklamy

6 myśli na temat “Newton, Hope oraz „radosny” kapitalizm i lukratywne migracje”

    1. Innymi słowy, w 1714/5 skończyły się w Europie prawdziwe monarchie, a zaczęły się rządy rad i gabinetów jawnych i tajnych. Monarchowie stali się marionetkami banków – jeden brytyjski król a niemiecki-idiota, a znowu drugi – francuski dzieciak z odpowiednim regentem.

      Potem już powrotu nie było.

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s