Kolejny niemiecki rozbiór Polski?

W tzw. polskiej szkole ciągle nas uczą, iż Rzeczpospolita upadła, bo Polacy nie umieli się rządzić, a w dodatku mieli (i ciągle mają…) te słynne i straszne narodowe przywary.

Jak było naprawdę trzeba będzie jeszcze opisać, więc teraz tylko przypomnę słowa pewnego szkockiego profesora:

Do połowy XVII wieku ten system był mocny, najsilniejszy w środkowo wschodniej Europie. Do czasów Jana Kazimierza Rzeczpospolita wygrywała prawie każdą wojnę. Po prostu była do tego czasu lepiej rządzona, a wojsko miała silniejsze.

A był to system tak mocny, iż trzeba było ponad 300 lat by go całkowicie zniszczyć: 1648 → 1989.

Warto tu jednak przypomnieć pewne fakty – te współczesne:

Mniej znany jest stopień w jakim Niemcy rezygnują z własnych dochodów na rzecz ich państwa, wszak dochody budżetów publicznych w Niemczech i w Polsce są jak 17:1 !! W Bundesrepublice ów dochód to prawie 50% GDP, podczas gdy w Polsce to raptem niecałe 20%!

I te historyczne:

Czasy saskie na ziemiach polskich to czasy pokoju, słabego państwa i niskich podatków. Obciążenia podatkowe w Polsce były sześciokrotnie mniejsze niż w sąsiednich Prusach i Rosji, 12-krotnie – niż w Austrii, i aż ponad 30-krotnie mniejsze niż w Anglii czy Niederlandach. Sytuacja ta sprzyjała bogaceniu się̨ magnaterii i części szlachty, w ślad za tym następował rozwoju konsumpcji i otwarcia krajowego rynku, co wiązało się̨ z rozkwitem handlu. Na koniunkturze korzystali głównie kupcy zagraniczni, choć na tej fali popytu rozwijały się̨ znakomicie także interesy niektórych polskich kupców, szczególnie gdy były poparte talentem [ha, ha], jaki posiadał Piotr Tepper. 

 

Reklamy

10 myśli na temat “Kolejny niemiecki rozbiór Polski?”

  1. „W Bundesrepublice ów dochód to prawie 50% GDP, podczas gdy w Polsce to raptem niecałe 20%!”
   Wg The World Factbook, za 2016 rok to ~15%
   Taki wskaźnik pokazuje, jak bardzo jest eksploatowana kolonia niemiecka w IIIRP.

   Polubienie

 1. Polska występuje już niestety tylko w naszych sercach, pojedynkach reprezentacji narodowych oraz w historii. Prasa wykupiona, przemysł nie istnieje, telewizja wykupiona, radia wykupione, polskie marki na wymarciu (nie mówię o przejętych). Skarb państwa 5 % w naszych rękach. O czym my tu mówimy książke można napisać o tym czemu Polska nie jest Polska!!!

  Polubienie

   1. tak, w pewnym sensie Niemcy (tak jak Francuzi) zanikają jako nacja – zostanie tylko fasada (w tym filharmonia w każdej wiosce) + organizacja pracy i tzw. bezpieczeństwo socjalne

    Polubienie

 2. Dziękować należy za to co jest paradoksem w większości osobą, które ogrom społeczeństwa nazywa bandytami, kibolami. W głównej mierze dlatego możemy napisać, że występuje w naszych sercach, chodź ja jestem jednym z nich. Czujemy się później bezpiecznie, a kto będzie bronił tego narodu nikt głośno nie powie.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s