Zapomniana królowa Anglii

Katarzyna Bragança, port. Catarina Henriqueta de Bragança (ur. 25 listopada 1638 w Lizbonie, zm. 30 listopada 1705 w Lizbonie) – księżniczka portugalska z dynastii Bragança, królowa Anglii i Szkocji jako żona Karola II.

Urodziła się w Lizbonie jako córka Joāo, księcia Bragança i jego hiszpańskiej żony Ludwiki de Guzman (Medina-Sidonia). Jej ojciec został królem Portugalii, jako Jan IV, po wypędzeniu Hiszpanów w 1640. Małżeństwo Katarzyny z Karolem miało umocnić sojusz portugalsko-angielski po wycofaniu się Francji z przymierza z Portugalią na mocy traktatu pirenejskiego w 1659. Po objęciu tronu przez ojca Katarzyna została zaręczona z Karolem. Ślub odbył się w maju (3 lub 21) 1662 w Portsmouth. Jako posag Portugalia przekazała Anglii Tanger i Bombaj. Katarzyna ze względu na wyznanie katolickie nie była faworyzowaną kandydatką na żonę króla. Uniemożliwiło jej ono także koronację, jako że nie mogła wziąć udziału w anglikańskich nabożeństwach.

Jej mąż miał wiele dzieci z nieprawego łoża, ale Katarzyna nie wydała na świat żywego potomka, mimo iż kilkakrotnie zachodziła w ciążę (ostatnia w 1669). Jej pozycja była bardzo trudna, ale mąż domagał się okazywania jej szacunku i stanowczo odmówił rozwodu. Po jego śmierci w 1685 Katarzyna pozostała w Anglii przez okres rządów Jakuba II i powróciła do Portugalii w czasie panowania Wilhelma III i Marii II.

Zmarła w Lizbonie. W Anglii przyczyniła się do wprowadzenia i rozpowszechnienia zwyczaju picia herbaty. Była bardzo popularna i lubiana wśród ludu. Dla jej upamiętnienia miejscowość koło odebranego Holendrom Nowego Amsterdamu (dziś Nowy Jork) nazwano Queens – dziś jest to jedna z dzielnic miasta.”

„Owing to her devotion to the Roman Catholic beliefs in which she had been raised, Catherine was an unpopular consort for Charles II. She was a special object of attack by the inventors of the Popish Plot. In 1678 the murder of Sir Edmund Berry Godfrey was ascribed to her servants, and Titus Oates accused her of an intention to poison the king. These charges, the absurdity of which were soon shown by cross-examination, nevertheless placed the queen for some time in great danger. On 28 November Oates accused her of high treason, and the Commons passed an order for her removal and that of all Roman Catholics from Whitehall. A series of fresh depositions were made against her, and in June 1679 it was decided that she must stand trial; but she was protected by the king, which earned her gratitude.”

Z jej świtą przybywa do Londynu duży desant „portugalskich” finansistów… A Yosef Kaplan twierdzi, iż potem, właśnie w Londynie, na skutek „ciśnienia biznesowego” tradycyjna żydowska ekskomunika-cherem przestała działać (choć jeszcze Trocki i Zinowiew w 1918 w Rosji byli tego doznali…), i dodaje iż wówczas dotyczyła głównie sekretnych małżeństw…

PS. https://en.wikipedia.org/wiki/Caceres_family#Francisco_de_Caceres_2

 

Reklamy

4 myśli na temat “Zapomniana królowa Anglii”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s