Złoto, dolary i bezpieka

Coryllus napisał ważny tekst przypominając, przy okazji filmu i sprawy Mazurkiewicza, podstawową rolę komunistycznej bezpieki – bezlitosnego, zorganizowanego rabowania Polaków do „żywej kości”, i to jeszcze za okupacji.

Przyszły mi do głowy dwa skojarzenia, w związku z tym:

  1. W PRLu faktycznym obrotem walutami (=dolarami) z Zachodem zajmował się WYŁĄCZNIE jedyny wówczas bank… prywatny [sic!], czyli przesławny Bank Handlowy (Pekao SA było tylko od miejscowego „detalu”) – to bardzo wiele mówi czym faktycznie było PRL. Warto przy tym poznać te nazwiska i okoliczności – polecam moją notkę o nim.
  2. W latach 40tych i 50tych bezpieka głównie rabowała kosztowności, aby później zaprząc do tego inne jeszcze, bardziej subtelne sposoby, czyli cinkciarzy, tzw. sklepy walutowe, w tym sklepy dewizowe banku PeKaO, no i Pewex [W drugiej połowie lat 80. dyrektorem Pewexu był oficer wywiadu PRL – Marian Zacharski]. Przy czym, trzeba pamiętać, że ustalony kurs dolara, oficjalny czy „czarnorynkowy”, deprecjonował wszelką pracę w PRLu – wszak miesięczny zarobek to było wtedy około 20 $.  Mówiło się, że cenę dolara ustala 0,5 l wódki żytniej, która zazwyczaj kosztowała w sklepach walutowych około 1$, czyli często MNIEJ niż w zwykłym sklepie. Pomimo to, Polacy ciągle mieli mnóstwo dolarów „w skarpetach” – w 1982 Amerykanie szacowali, że „po domach” Polacy mieli około miliarda dolarów! Nadal było co jeszcze grabić, wszak dzisiaj to odpowiada około 5 miliardom…

___

A co do tego złota w tytule (i biznesu opartego na masowym rabowaniu zwykłych obywateli), to warto pamiętać, iż najwięcej na świecie owego złota mają… biedni Hindusi (statystyka!), i to „na sobie”, bo chodzi tu przede wszystkim o ich biżuterię – wg World Gold Council Hindusi są w posiadaniu około 20.000 ton złota, czyli inaczej raptem około 15 g złota na głowę.

A jak Hindusom zabrać owe 20 tysięcy ton złota? Np. tak: pl.wikipedia.org/wiki/Fundusz_Obrony_Narodowej

3 myśli na temat “Złoto, dolary i bezpieka”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s