Zapis na Rzplitą oraz (anty)polskie hieny

Mam taki problem – z jednej strony, naprawdę trudno znieść to „nasze” antypolskie pisanie, i to od 300tu z górą lat. A z drugiej, ciężko w takiej sytuacji pisać o mrocznych stronach naszej własnej historii… no, ale jakie mamy wyjście?

Jutro (nie) będzie** zatem o owych mrocznych tajemnicach, a dziś – trochę o tych antypolskich hienach. Tzn. o tzw. polskich historykach, którzy z jednej strony widząc wielkość polskiej cywilizacji nie omieszkają wspomnieć tu i owdzie o jej przejawach, aby przy tym zawsze i niezawodnie wspomnieć o naszych strasznych błędach, głupocie (wrodzonej?) i tych słynnych narodowych przywarach…

A tymczasem, po 300 latach nie doczekaliśmy się ANI jednej biografii z prawdziwego zdarzenia – ani Zygmunta III Wielkiego, ani jego syna Władysława… bo chyba nie można za nie uznać wiekopomnych „dzieł” Czaplińskiego czy Wisnera. Mało tego, słynny kanclerz Zamoyski, ulubieniec oświeconych a zarazem arcy-wróg Zygmunta Wielkiego, pomimo wszelkich peanów, do tej pory nie doczekał się NAJMNIEJSZEGO wpisu do przesławnego Polskiego Słownika Biograficznego (PSB)!

Zatem, niejako na pocieszenie, oto mój stary tekst O fatalnej szkodliwości polowań dla głów państwa polskiego:

„Pamiętamy wszyscy okoliczności śmierci naszego wielkiego króla Stefana, kiedy to będąc w dobrej formie polował 3. grudnia 1586 pod Grodnem, wieczorem się źle poczuł, a po dziewięciu dniach zmarł, można powiedzieć ekspresowo, w wieku… 53. lat. O tym, że ktoś pomógł królowi zejść z tego świata mówiło się dużo, od samego początku, choć „żelaznych” dowodów nie udało się znaleźć.

Dużo mniej się słyszy o przypadku śmierci naszego króla Władysława IV, mimo że okoliczności wyglądają być może jeszcze bardziej podejrzanie. Przy czym, stało się to także po polowaniu, a w dodatku król także miał wtedy 53 lata. Zacznijmy od początku, czyli od wyjazdu króla z Wilna do Warszawy 29. kwietnia 1648 – w dniu rozpoczęcia bitwy nad Żółtymi Wodami, z czego oczywiście sobie nie zdawał sprawy. Jasienica pisze, iż z powodu choroby królowej Ludwiki Marii orszak królewski musiał się zatrzymać w Mereczu. Jest to dość zaskakująca informacja, bo w Mereczu był majątek pięknej wdowy, pani Jadwigi Wypyskiej, która będąc jeszcze panną Jadwigą (nomen omen…) Łuszkowską, córką lwowskiego kupca, została kochanką króla i urodziła mu w 1635 syna – Władysława Konstantego Wazę. W dodatku, sam król już nieraz się tam zatrzymywał przy okazji poprzednich polowań w pobliskich, nadniemeńskich puszczach, dając pożywkę licznym pogłoskom…

Król był w dobrej formie i świtem 5. maja udał się na polowanie. Niestety, już w nocy zaczęły się dolegliwości, a po dwóch dniach wielkie bóle, na które królewski medyk zarządził przeczyszczenie antymonem, czyli tzw. pigułkę wieczystą. I teraz CLOU opowieści, wg Jasienicy ów medyk nie miał takiej pigułki w apteczce i wziął ją od przygodnego, „nikomu nieznanego cyrulika-wagabundy”!! W ciągu następnych trzech dni król dostał fatalnej biegunki – doliczono się 150 wypróżnień… i w efekcie 20. maja 1648, o drugiej nad ranem Władysław IV umiera.

Rok później, 30. maja, Maria Ludwika wychodzi za jego brata, już króla polskiego – Jana Kazimierza, którego poznała pierwszego (sic!), jeszcze w 1640 we Francji, kiedy to sam Richelieu planował ją za mąż wydać… Ślad po pięknej wdowie Jadwidze, po owym feralnym 20 maja, urywa się zupełnie.

Zamiast konkluzji mam pytanie – jak to się stało, że na kanwie tych nieprawdopodobnych wydarzeń nie powstały trzy filmy, dwie książki i pięć opowiadań? Dlaczego?”

Capture d’écran 2017-12-28 à 17.22.59.png

**) ostre przeziębienie, niestety…

 

Reklamy

8 myśli na temat “Zapis na Rzplitą oraz (anty)polskie hieny”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s