Czy Norman Davies był wystarczająco dobrym filosemitą?

Ewidentnie nie był, ale aby do tego dojść trzeba nam się cofnąć do roku 1946:

Wayne S. Vucinich (1913-2005) urodził się w Butte w Montanie w rodzinie serbskich emigrantów…  Studiował w University of California w Berkeley (doktorat 1941). Następnie pracował w Office of Strategic Services [czyli w słynnym OSS, rozwiązanym w 1945…]. Od 1946 wykładowca Stanford University. Był historykiem Bałkanów, Rosji oraz Bizancjum. Wśród jego uczniów byli m.in.: Roman Szporluk, Reginald Zelnik, Norman Naimark, Larry Wolff, Vartan Gregorian. Jego bratem był historyk Alexander Vucinich (1914-2002).”

Tradycyjnie, polska wiki zapomniała wspomnieć, że prof. Vucinich był oskarżany o komunizowanie i ledwo się wywinął. No ale przynajmniej znajdujemy tam jego uczniów. Szporluk ma ciekawy życiorys** i obstawiał kierunek ukraiński, a z kolei kierunek polski obstawia Wolff††, który dyplom magistra zdobył w Harvardzie u innego specjalisty ukraińskiego, słynnego Omeljana Pricaka***. Widocznie pontyfikat JPII takie robił wtedy wrażenie, że swoją doktorską dysertację ze Stanfordu, z 1984, Wolff jeszcze rozwinął i opublikował w 1988 pt. The Vatican and Poland in the Age of the Partitions: Diplomatic and Cultural Encounters at the Warsaw Nunciature. (Wrócę do niego kiedy indziej.)

Norman Naimark reprezentuje kierunek niemiecki i nie byłby warty tu wspomnienia, gdyby nie to że to on właśnie „wygryzł” innego Normana, Normana Daviesa. A poszło o prestiżową katedrę McDonnella na Stanfordzie, utworzoną w 1977 specjalnie dla Vucinicia. W 1984 Davies został na nią rekomendowany, ale w ostatecznym, tajnym głosowaniu w 1986 jego kandytatura przepadła „on an 11 against, 10 for and 1 abstaining, vote„. Davies wszedł na drogę sądową i zażądał (ówczesnych!) 9 mln USD odszkodowania. Mimo, iż wyszło na jaw, że na owym feralnym spotkaniu „w rzeczywistości cała krytyka była skierowana konkretnie na traktowanie przez Daviesa stosunków polsko-żydowskich”****, w 1988 Davies sprawę przegrał, no i Stanford mógł od razu zatrudnić owego Naimarka.

Znając poziom twórczości Daviesa, można się jedynie dziwić tej początkowej rekomendacji. Z drugiej strony, w ten sposób straciliśmy okazję na duże wzmocnienie obecności „polskiej cywilizacji” na Stanfordzie – pytanie – czy byli wtedy polscy kandydaci lepsi od Normana?

CDN

___

**) Roman Szporluk (ur. 1933 w Grzymałowie)… Po II wojnie światowej kontynuował naukę w Lublinie, gdzie podjął studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej (magister 1955). Po trzech latach asystentury na UMCS, wyjechał w 1958 r. na Zachód[1]. Dalsze badania nad historią myśli politycznej prowadził w Oksfordzie (1961) pod opieką naukową Sir Isaiaha Berlina i Johna Plamenatza, a następnie w Stanfordzie. W latach 1965-1991 zatrudniony na Uniwersytecie Michigan w Ann Arbor, od 1991 roku jest profesorem historii na Uniwersytecie Harvarda; W latach 1991-2004 dyrektor Harvard Ukrainian Research Institute… Współcześnie m.in. członek komitetu redakcyjnego Studia z Dziejów Rosji i Europy Środkowo-Wschodniej, wydawanego przez Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk. „Szporluk was one of Fiona Hill (presidential advisor)‚s PhD advisor.”

††) Uczył się u Wiktora Weintrauba – historyka literatury polskiej i dyplomaty żydowskiego pochodzenia pl.wikipedia.org/wiki/Wiktor_Weintraub oraz u jego kolegi z NiDu, czyli u pl.wikipedia.org/wiki/Piotr_Wandycz

***) Maturę uzyskał w roku 1936 w gimnazjum w Tarnopolu (do szkoły chodził m.in. z późniejszym kardynałem Władysławem Rubinem i późniejszym rektorem KUL-u M. Krąpcem). Studia rozpoczął na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Tam studiował języki Bliskiego Wschodu i związał się z Towarzystwem Naukowym im. Szewczenki. Uczestniczył w seminarium na temat historii Ukrainy kierowany przez Iwana Krypjakewycza. Studia ukończył w 1940 pod okupacją sowiecką. W 1940 przeniósł się do Kijowa, gdzie krótko studiował pod kierunkiem orientalisty Ahatanheła Krymskiego. [„W czasie wojny uciekł na Zachód„…] Następnie studia uzupełniał na uniwersytetach w Berlinie, Getyndze, Hamburgu. Doktoryzował się w 1951, habilitował zaś w 1961 jako: turkolog i ałtaista.

W 1960 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie wykładał na University of Washington w Seattle… Dzięki jego staraniom w 1973 powstał na tej uczelni prężny ośrodek badań nad Ukrainą Harvard Ukrainian Research Institute. Pritsak został jego pierwszym dyrektorem (do przejścia na emeryturę w 1989)… Po uzyskaniu przez Ukrainę niepodległości w 1991 r. Pritsak powrócił do Kijowa, gdzie założył Oriental Institute of National Academy of Sciences i czasopismo „Schidnyj Swit”. Ostatnie lata życia spędził w Stanach Zjednoczonych, zmarł w Bostonie w wieku 87 lat… Krytykował radykalizm polityczny i historyczny Hruszewskiego. Był także zwolennikiem pojednania żydowsko-ukraińskiego.”

****) Davies case exposes tenure process to public scrutiny

By Burke Smith Senior staff writer

„Although Stanford recently won the legal battle waged by former Visiting Prof. Norman
Davies against the University, many leading historians agree that the History Department mistakenly denied tenure to a scholar considered the world’s leading historian on Poland…

Davies first came to Stanford in 1984 to interview for the McDonnell chair. The McDonnell Search Committee unanimously recommended him for the position upon reviewing his work and consulting 25 specialists in the field.

Sheehan then offered Davies aposition as visiting professor for the 1985-86 academic year, which he accepted… But on Jan. 15, in a final vote, the history faculty rejected Davies…

Davies’ court complaint quotes History Prof. Lewis Spitz as calling the „Jewish issue” the reason… By consulting with sympathetic faculty, Davies determined that the department onlydealt with one controversial chapter on Polish Jews in „God’s Playground”…

Though University Provost James Rosse claimed that the faculty did not focus solely on the controversial chapter, Slavic Studies Prof. Richard Schupbach confirmed in a memo that all criticisms at the meeting were in fact „directed specifically at [Davies’ treatment of Polish-Jewish relations].” ”

 

9 marzec 1988 

4 myśli na temat “Czy Norman Davies był wystarczająco dobrym filosemitą?”

 1. Michnik nie zna angielskiego, więc leci tam w oryginale:

  tego roku Zakowski, z Sadurskim!

  w listopadzie 2018 mamy tam Bodnara z „To jest nasz sąd” (It is our Court)
  https://ces.fas.harvard.edu/events/2018/11/zaleski-lecture-2018
  This lecture series was established in 1983 through a generous gift from the estate of August Zaleski’s widow, Ewelina Zaleska, to „organize lectures on modern Polish history from the year 1795 to the present time.” The lectures remain independent of any other courses or professorships and are known as „The August Zaleski Lectures in Modern Polish History.”

  Piotr Wandycz, 1989 Inaugural Lecture, Bradford Durfee Professor, Yale University

  Jerzy Jedlicki, 1989, Lecturer at University of Warsaw

  Marcin Król, 1990, Editor of Res Publica

  Norman Davies, 1991, Professor at the School of Slavonic and East European Studies, University of London

  Wojciech Roszkowski, 1993, Professor in the Department of Political Studies, Warsaw School of Economics

  Andrzej Walicki, 1994, Lecturer at University of Notre Dame

  Bronislaw Geremek, 1995, Lecturer at Polish Academy of Sciences

  Krzysztof Pomain, 1996, Historian at Centre de Recherches Historiques

  Jacek Kochanowicz, 1997, Professor of Political Economics, University of Warsaw

  Andrzej Paczkowski, 1999, Director of Modern History Studies, Polish Academy of Sciences

  Jerzy Axer, 2000, Founder/Director of the Centre for Studies on the Classical Tradition in Poland and East-Central Europe, University of Warsaw

  Padraic Kenney, 2001, Professor of Polish Studies, University of Colorado, Boulder

  Andrzej Nowak, 2002, Director of Russian and Soviet Studies, Polish Academy of Sciences

  Antony Polonsky, 2004, Professor Emeritus of Holocaust Studies, Brandeis University

  Leszek Balcerowicz, 2008, Former Chairman of the National Bank of Poland

  Radosław Sikorski, 2011, Foreign Minister of Poland

  Marek Belka, 2011, President of the National Bank of Poland

  Roman Szporluk, 2012, M.S. Hrushevsky Professor of Ukrainian History Emeritus at Harvard University

  Adam Michnik, 2014, Historian and the Editor-in-Chief of Gazeta Wyborcza

  Radosław Sikorski, 2014, Foreign Minister of Poland

  Anne Applebaum, 2015, Columnist for Washington Post and Slate

  Timothy Snyder, 2016, Bird White Housum Professor of History, Yale University

  Andrzej Rzepliński, 2017, Professor of Jurisprudence, Warsaw University; President of the Polish Constitutional Tribunal (2010-2016)

  Jacek Zakowski, 2018, Director, Department of Journalism, Collegium Civitas; Journalist and Author

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s