Wesołe przygody Normana

Trzeba mi dokończyć historię Normana Daviesa. W swoim wywiadzie z 2012 (patrz niżej) dla Alma Mater, miesięcznika UJ, profesor Davies zdradza kulisy swojej kariery. Oto jej kilka mocno zaskakujących (?) elementów:

 1. W kwietniu 1962, będąc na czwartym roku studiów historii w Oksfordzie, wraz z grupą studentów odwiedza Polskę (zamiast Związku Radzieckiego, bo sowiecka ambasada odmówiła im wiz*). Ma tu okazję poznać pewnego człowieka z, ot tak, ministerstwa edukacji, niejakiego Józefa Barbaga. Ów Barbag** przysyła mu potem do Anglii, tak jak obiecał, polskie podręczniki historii do szkół. Dzięki temu Norman może napisać swoją mini-dysertację na ich temat.
 2. W 1965 Norman zaczyna w Brighton studia doktoranckie na University of Sussex, i przypadkowo zamieszkuje na stancji u Tadeusza Horko, byłego redaktora naczelnego Dziennika Żołnierzy. Mało tego, zupełnie przypadkowo spotyka tam państwo…uwaga, uwaga… Słonimskich akurat odwiedzających pana Horko. Jak sam twierdzi, to właśnie owo spotkanie zainspiruje go do nauki języka polskiego:Screenshot 2020-07-22 at 20.04.04.png
 3. W efekcie, dostaje roczne stypendium od British Council i już na początku 1966 przyjeżdża do Krakowa, gdzie zostaje lektorem języka angielskiego w PAN. Na chwilę jedzie do Anglii, aby jeszcze w 1966 powrócić do Krakowa i w grudniu tego roku wziąć ślub.
 4. Norman zapisuje się na studia doktoranckie na UJ, a jego naukową opiekunką z urzędu zostaje zawzięta komunistka na wydziale historii, pani profesor Celina Bobińska.
 5. W 1969 wraca do Oksfordu, pod skrzydła Alistaira Horna***, który mu radzi aby przed dysertacją doktorską napisał książkę. W 1971 Norman podejmuje pracę w przesławnej Szkole Studiów Słowiańskich i Wschodnioeuropejskich**** w Londynie, a w 1972 publikuje książkę pt. Orzeł biały, czerwona gwiazda. Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920.
 6. Wszystko to opóźnia jego ostateczną obronę doktorską, która w końcu ma miejsce na UJ dopiero w 1974. Tytuł dysertacji: Polityka Wielkiej Brytanii wobec Polski po traktacie wersalskim.

Można się zastanawiać co takiego nastąpiło przed owym przełomowym dla Normana rokiem 1965? Dwie rzeczy przychodzą mi do głowy:

 1. List 34 napisany przez Antoniego Słonimskiego – dwuzdaniowy list protestacyjny polskich intelektualistów przeciw cenzurze, skierowany do premiera Józefa Cyrankiewicza, złożony 14 marca 1964 w Urzędzie Rady Ministrów przez Antoniego Słonimskiego
 2. Upadek torysów po przesławnej aferze Profumo i kluczowe zwycięstwo laburzystów w październiku 1964

W grudniu 1964 miał miejsce w Brighton wielki kongres Labour Party, może pan Antoni był tam zaproszony? Tak czy inaczej, o nim będzie notka następna.

PS. OPA! www.ft.com/content/12a5994a-17aa-11e2-9530-00144feabdc0

The clock is ticking: I have a flight to catch. Davies tells me he has just persuaded Leszek Czarnecki, a Polish businessman, to set up a £10m fund for a Polish modern studies programme at St Antony’s College, Oxford.

Program o Polsce Współczesnej na Uniwersytecie Oksfordzkim powstał w lipcu 2013 r. Dr Leszek Czarnecki, a także Noble Bank, w ramach którego powołana została w tym celu Fundacja – St. Antony’s College Oxford Noble Foundation, zdecydowali się na donację i sfinansowanie wieloletniego Programu. Program został utworzony w ramach St Antony’s College w Centrum Studiów Europejskich. Celami Programu są: koordynacja badań naukowych na temat Współczesnej Polski w Zjednoczonym Królestwie, organizacja konferencji, warsztatów i seminariów naukowych, oraz przygotowywanie publikacji naukowych. W tworzenie Studiów zaangażowani są wybitni przedstawiciele międzynarodowego świata nauki m.in. Prof Timothy Garton Ash, Prof Norman Davies, Prof Margaret MacMillan, Rektor St. Antony’s College oraz Prof Jan Zielonka. Dyrektorem Programu jest Dr Mikołaj Kunicki, historyk zajmujący się historią najnowszą Polski oraz Europy Wschodniej.

opaoxford.org/program-o-polsce-wspolczesnej-na-uniwersytecie-oksfordzkim/

*) Jednak w 1963 to się już udaje i ta sama 25-osobowa grupa studentów, a wśród nich Norman, odwiedza ZSRR

**) Żydowski ród Barbagów był potęgą w Brodach – historyk Jerzy Holzer też z nich się wywodził:

***) Tak się składa, że to właśnie ów Horne napisał słynną biografię Harolda Macmillana, którego rząd upadł na skutek afery Profumo…

****) Polecam uwadze: boson.szkolanawigatorow.pl/krotka-refleksja-na-rok-1918#90600

 

 

4 myśli na temat “Wesołe przygody Normana”

 1. „Polski był moim drugim językiem słowiańskim. Zacząłem się go uczyć samodzielnie podczas studiów doktoranckich na Uniwersytecie Sussex w Brighton. Zupełnym przypadkiem znalazłem stancję w domu emerytowanego polskiego dżentelmena i jego żony na Adelaide Crescent 8 w Hove. Pan Horko dokładał wysiłków, aby mnie przekonać, że „taki inteligentny chłopiec jak ja nie powinien uczyć się rosyjskiego”. Zdecydowałem się więc nauczyć obydwu języków. Była to dobra decyzja. Dzięki znajomości gramatyki rosyjskiej – która ma z polską wiele wspólnych zagadek, takich jak czasowniki dokonane i czasowniki ruchu – oraz osłuchaniu z czystymi, podobnymi do włoskich samogłoskami czyniłem szybkie postępy.

  Niezgrabny nieco slogan z okładki mojego zeszytu ćwiczeń – „JA BĘDĘ UMIEĆ MÓWIĆ PO POLSKU” – stał się rzeczywistością. Trzy lata spędzone w Krakowie po wyjeździe z Susseksu pozwoliły mi osiągnąć dużą biegłość zarówno w mowie, jak i w piśmie. Dzięki żonie – Polce, którą spotkałem w Clermont-Ferrand – polski stał się językiem używanym w naszym domu obok angielskiego i francuskiego.”

  Norman Davies – Europa. Między Wschodem a Zachodem

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s