Warszawa – pierwsze wrażenie jesienią 1772

 1779 – Błękitny Pałac (wówczas rezydencja ks. A.K. Czartoryskiego) wedle Bellotto. Widok z perspektywy dzisiejszego placu Bankowego – po lewej Kościół_św._Antoniego_z_Padwy.

___

Dość zaskakujący obraz Warszawy, oczami cudzoziemca, miesiąc po I akcie rozbioru, i ponad wiek po szwedzkiej barbarii:

„…Jest tutaj bardzo dobre powietrze, miasto dobrze obsadzone [zielenią], z szerokimi i prostymi drogami zaopatrzonymi w dobre warsztaty, wnętrza domów i traktowanie owej wiodącej szlachty pełne luksusowego bogactwa i świetności, z tego też powodu a także dla większej łatwości i serdeczności wolę Warszawę od samego Wiednia. Jestem oszołomiony, jak to po tylu długotrwałych nieszczęściach, i u progu rozczłonkowania Królestwa, żyje się tutaj z taką miękkością i radością. Na swój sposób, wydaje mi się, że dzieje się tak, jak to było z ludźmi, kiedy po raz pierwszy usłyszeli o potopie: edebant et bibebant, uxores ducebant… et venit diluvium et perdidit omnes [jedli i pili, żenili się… nagle przyszedł potop i wygubił wszystkich – Łk 17-27]. Jedynie król, który widzę, że jest troskliwy i zajmuje się tylko przyszłym losem Królestwa i narodu, a także ograniczaniem wydatków do tego co konieczne. Pozostali panowie nie umniejszyli się bynajmniej, tak że liczba sług i koni w ogromnej ilości, które wcześniej składały się na ich wielkość…”

Tak pisał 16 września 1772 nuncjusz Garampi do watykańskiego sekretarza stanu Pallaviciniego, dwa tygodnie po swoim przyjeździe do Warszawy z Wiednia.

Oryginał dla Saueliosa – może poprawi moje nieudolne wysiłki:

Capture d’écran 2019-02-24 à 13.16.10.pngCapture d’écran 2019-02-24 à 13.22.10.png

 1777 – Ulica Miodowa wedle Bellotto.

2 myśli na temat “Warszawa – pierwsze wrażenie jesienią 1772”

  1. niezawodni „Zamoyscy kupili Pałac Błękitny w 1811 roku. W 1999 roku Jan Tomasz Zamoyski sprzedał roszczenie do pałacu przedsiębiorcy Józefowi Hubertowi Gierowskiemu, który odzyskał reprywatyzowany pałac w 2000 roku. Gierowski wniósł nim aport do spółki z o.o. „Błękitny Pałac”, po czym sprzedał udziały w spółce”…

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s