Miasta-nasze, reszta-wasza czyli Dutkiewicz i glokalsi

Miasta-nasze, reszta-wasza to jest ewidentnie bardzo, bardzo poważne hasło. Jego „pionier” – Beniamin** Barber, o którym tu już było, ma bardzo poważnych następców w dziele propagandy, takich jak Simon Curtis:

„Globalne miasta i globalny porządek pokazuje znaczenie ponownego wyjścia miast z długiego cienia państwa narodowego. Tylko badając mechanizmy za pomocą których miasta zostały wzmocnione w ciągu ostatnich kilku dekad, możemy zrozumieć ich nowe funkcje i możliwości w polityce globalnej. …

Globalne sieci miast są zatem zaangażowane w operacje systemu ponadnarodowego kapitalizmu neoliberalnego; tworzą jego materialne przewody i egzoszkielet i coraz bardziej są medium przez które taki system jest zabezpieczony. Złożonym wyzwaniem dla takiej formy porządku politycznego stał się sposób na osiągnięcie owego bezpieczeństwa, pozwalając jednocześnie na objęcie hiper-mobilności, która charakteryzuje neoliberalną globalną ekonomię polityczną.”

Wracając do Barbera, zwraca uwagę, że jego przełomowe dzieło z 2013, już rok później ukazuje się po polsku pt. Gdyby burmistrzowie rządzili światem. Dysfunkcyjne kraje, rozkwitające miasta, przeł. Hanna Jankowska i Katarzyna Makaruk, 2014, Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA SA. Ale to przestaje dziwić, kiedy zobaczy się tamtejszą dedykację (tłumaczę z oryginału):

Naszym kosmopolitycznym burmistrzom na całym świecie, którzy biorą odpowiedzialność za świat, choć nie dano im pełnej władzy rządzenia i którzy – upierając się przy rozwiązywaniu problemów zamiast debatowania – umożliwili nam cofnąć się znad przepaści.

A zwłaszcza tym burmistrzom z przeszłości i obecnym, których miałem szczęście poznać, nielicznym przedstawicielom, których glokalne przywództwo w ich miastach było moją inspiracją:

Pawłowi Adamowiczowi, burmistrzowi Gdańska

Aileen Adams, wice-burmistrzowi Los Angeles

Michaelowi Bloomberg, burmistrzowi Nowego Jorku

Rafałowi Dutkiewiczowi, burmistrzowi Wrocławia

Johnowi Hickenlooper, burmistrzowi Denver

Jurijowi Łużkow, burmistrzowi Moskwy

Antanasowi Mockus, burmistrzowi Bogoty

Leoluce Orlando, burmistrzowi Palermo

Park Won-soon, burmistrzowi Seulu

Olafowi Scholz, burmistrzowi Hamburga

Wolfgangowi Schuster, burmistrzowi Stuttgartu

Tony Tan, burmistrzowi Singapuru

Walterowi Veltroni, burmistrzowi Rzymu

George Kaminis, burmistrzowi Aten

__

Sam Dutkiewicz wypowiada się tam dwa razy, za to z przytupem:

Burmistrzowie mogą myśleć, że mają najlepszą pracę na świecie, jak lubi mówić Michael Bloomberg z Nowego Jorku, a burmistrz Rafał Dutkiewicz z Wrocławia, w Polsce, zgadza się… ale w wielu krajach, burmistrzowie nie są nawet wybierani bezpośrednio przez mieszczan.

Burmistrz Dutkiewicz z Wrocławia (miasta Breslau niegdyś zdominowanego przez ludność niemiecką, obecnie część Polski) podkreśla: „Pracuję dla ludzi i poprzez ludzi, więc ideologia w jej klasycznym znaczeniu jest dla mnie prawie nieistotna”. Nie odrzuca zasad, ale nalega na formułę, która powinna być mantrą uniwersalnego burmistrza: „Mogę marzyć, ale pragmatycznie”.

O Adamowiczu jest tam tylko raz, króciutko a dobitnie:

Burmistrzom, takim jak Paweł Adamowicz ze starego niemieckiego portu Gdańsk (Danzig), nowa Hanza przypomina o naturalnej społeczności stworzonej przez wolny handel i podróże morskie.

A w podziękowaniach:

„George Soros i Open Society Institute są znani ze swojego przywództwa w dziedzinie globalnego społeczeństwa obywatelskiego i postępowej polityki. Na początku mojej pracy nad współzależnością Soros zaoferował gościnę mnie i mojej organizacji pozarządowej CivWorld w czasie, kiedy to wsparcie liczyło się najbardziej. Temu wsparciu pośredniczył Michael Vachon, jego asystent, który przez lata oferował własną przyjaźń i wsparcie. Kiedy opuściliśmy OSI, think tank Demos zaoferował CivWorld gościnę a mnie nominację na Distinguished Senior Fellow,która pozwoliła mi pielęgnować idee poprzedzające tę książkę.”

Polecam uwadze: ueaeprints.uea.ac.uk/57774/1/Cities_and_Global_Governance_State_Failure_or_a_New_Global_Order_Final_Submission.pdf

www.regscience.hu:88/record/429/files/DEMO-BOOK-2018-005.pdf

**) Imię męskie pochodzenia hebrajskiego, oznaczające dosłownie „syn południa” lub „syn prawicy”.

3 myśli na temat “Miasta-nasze, reszta-wasza czyli Dutkiewicz i glokalsi”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s