„Tragizm polityki mocarstw”

Mearsheimer twierdzi, że państwa zawsze szukają okazji do zdobycia władzy nad swoimi rywalami. Twierdzi, że państwa dążą do władzy z powodu anarchicznego systemu, w którym działają. W polityce międzynarodowej nie ma hierarchii, nie ma „nocnego stróża” [Biedni ci masoni, wpierw niszczyli Kościół, a teraz nie czują się bezpiecznie…], do którego można by się zwrócić, gdy jedno państwo atakuje inne, więc państwa są zmuszone polegać wyłącznie na sobie dla bezpieczeństwa. W ten sposób państwa dążą do zwiększenia swojej siły zarówno militarnie, geograficznie, jak i ekonomicznie, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo.

Władza państwa w polityce międzynarodowej, twierdzi Mearsheimer, wywodzi się z siły jej wojska z dwóch powodów: ponieważ siły lądowe są dominującą potęgą militarną w epoce nowożytnej, a duże zbiorniki wodne ograniczają możliwości projekcji siły armii lądowych.

Mearsheimer twierdzi, że obecność oceanów na świecie uniemożliwia jakiemukolwiek państwu osiągnięcie światowej hegemonii. Zakłada, że ​​duże zbiorniki wodne ograniczają zdolności projekcyjne sił zbrojnych, a tym samym naturalnie dzielą potęgi na świecie.

Posługuje się przykładem izolacji dostarczonej Wielkiej Brytanii przez Kanał La Manche, który pozwolił jej działać jako zamorski stabilizator Europy kontynentalnej. Argumentuje, że Wielka Brytania nigdy nie miała ambicji kontrolowania ani zdominowania kontynentalnej Europy. Zamiast tego dążyła jedynie do utrzymania równowagi sił i zapewnienia, że ​​żadne państwo nie stanie się tak potężne, by osiągnąć regionalną hegemonię na kontynencie. Przez większą część XIX wieku Wielka Brytania miała potencjał przemysłowy, który pozwoliłby jej łatwo zaatakować i zdominować większość Europy.

Jednak Wielka Brytania postanowiła nie próbować dominować na kontynencie, po części dlatego, że obliczyła, że ​​jej cele w zakresie bezpieczeństwa mogą być osiągnięte taniej, jeśli siły europejskie mogą być rozgrywane przeciwko sobie. W ten sposób były one zajęte na kontynencie europejskim i nie były w stanie rzucić wyzwania Wielkiej Brytanii poprzez Kanał La Manche lub ingerować w interesy gospodarcze Wielkiej Brytanii w Azji i Afryce.

Dlatego głównym celem amerykańskiej polityki zagranicznej jest bycie hegemonem tylko na półkuli zachodniej i zapobieganie powstaniu podobnego hegemona na półkuli wschodniej. Z kolei właściwą rolą Stanów Zjednoczonych jako zamorskiego stabilizatora, jest równoważenie wzrostu eurazjatyckiego hegemona i pójście na wojnę tylko w ostateczności, aby go zgnieść.

Stany Zjednoczone były mocno ekspansjonistyczną potęgą w obu Amerykach. Mearsheimer wskazuje na komentarz Henry’ego Cabota Lodge, że Stany Zjednoczone zanotowały „podboje, kolonizacje i ekspansje terytorialne nieporównywalne z żadnym ludem w XIX wieku”. W latach 40. XIX wieku Europejczycy zaczęli mówić o potrzebie zachowania równowagi sił w Ameryce i powstrzymania dalszej ekspansji amerykańskiej**.

Jednak do 1900 r. Stany Zjednoczone osiągnęły regionalną hegemonię, a w 1895 sekretarz stanu Richard Olney powiedział brytyjskiemu lordowi Salisbury, że „dziś USA są praktycznie suwerenne na tym kontynencie, a jego dekrety są prawem dla podmiotów pod ich wpływem … jego nieskończone zasoby i odosobniona pozycja czynią je panem sytuacji i praktycznie niezniszczalnym wobec wszystkich innych potęg. ”

Na przedostatniej stronie Tragizmu Mearsheimer ostrzega:

Ani wilhelmowskie Niemcy, ani imperialna Japonia, ani nazistowskie Niemcy, ani Związek Radziecki nie miały nawet w przybliżeniu tyle drzemiącej mocy co Stany Zjednoczone, podczas ich wzajemnych konfrontacji … Ale gdyby Chiny miały stać się gigantycznym Hongkongiem, prawdopodobnie miałyby około czterokrotnie większą moc ukrytą niż USA, pozwalając Chinom zdobyć decydującą przewagę militarną nad Stanami Zjednoczonymi.

universitas.com.pl/produkt/3839/Tragizm-polityki-mocarstw

**) pl.wikipedia.org/wiki/Wojna_secesyjna#Wystąpienie_Karoliny_Południowej_z_Unii

Jeden komentarz na temat “„Tragizm polityki mocarstw””

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s